המהפכה הדיגיטלית ברפואת שיניים - ד"ר שאדי עבדאללה

המהפכה הדיגיטלית ברפואת שיניים

מהפכת הדיגיטליזציה שינתה לחלוטין את הדרך שבה אנחנו מטפלים ומתכננים את טיפולי השיניים, באמצעותה משך זמן הטיפול מתקצר והתוצאות מדויקות ומשביעות רצון. מהי רפואת שיניים דיגיטלית ובאילו תחומים היא באה לידי ביטוי? ד"ר שאדי עונה.

הגעתם לטיפול אצל רופא השיניים והוא סרק את חלל הפה באמצעות מצלמת סורק? נמצאים לפני ההחלטה לעשות טיפול יישור שיניים שקוף, וכבר יודעים מה תהיה התוצאה הסופית? זה לא במקרה. בשנים האחרונות רפואת השיניים נסמכת יותר ויותר על אמצעים דיגיטליים במטרה לתכנן טוב יותר את הטיפול ולשפר את התוצאות. הדיגיטליזציה נמצאת בכל מקום – בכירורגיה, בשיקום הפה, באסתטיקה, בטיפולי יישור שיניים ובתחום ההדמיה –  היא משנה את האופן שבו מתבצע הטיפול, ומשפיעה על המטפל, הצוות הרפואי והמטופל כאחד.

למה משמשים האמצעים הדיגיטליים ברפואת השיניים?

בעזרת מצלמות הסריקה, המחשבים, תוכנות תכנון הטיפול, צילומי הרנטגן הדיגיטליים וצילומי הסי.טי ניתן לאסוף נתונים רבים ולבצע אבחון מדויק יותר שמשפיע במישרין על תוצאות הטיפול. הדיוק הוא לא עניין של מה בכך והוא מאפשר להבין את תמונת המצב לעומק ולתכנן טיפול מותאם יותר, משמעות העניין היא שמשך הטיפול קצר יותר, התהליך קל ופשוט יותר ושגרת יומו של המטופל אינה מופרת בעקבות הטיפול, נוסף לכך התוצאות טבעיות יותר ומותאמות באופן פרטני ומושלם למאפייני המטופל ושביעות הרצון גבוהה יותר.

באילו תחומים ניתן לטפל כיום באמצעות מכשור דיגיטלי?

אמצעים דיגיטליים נמצאים כיום בתחומי הכירורגיה, שיקום הפה, יישור שיניים ואסתטיקה. בתחום הכירורגיה הרי שאנחנו נעזרים בצילומים דיגיטליים לצורך סריקת הפה בטכנולוגיית תלת-ממד, מה שמונע ביצוע מדידות באמצעות חומרים. כמו כן אנחנו מתכננים את השתלים ואת המהלך הכירורגי באמצעות המחשב, בדרך זו אנחנו גם נמנעים מהליכים ניתוחיים מיותרים כמו הרמות סינוס והשתלות עצם, ואף נמנעים מחתכים שלא לצורך – וכך מקצרים את משך זמן ההחלמה והחזרה לשגרה, כך אנחנו מצמצמים את הסיכון לסיבוכים ואת הסבל של המטופל והתוצאה מדויקת יותר.

בתחום שיקום הפה, הדיגיטליזציה תבוא לידי ביטוי בייצור כתרים וגשרים. היום אנחנו נמנעים ממדידת חלל הפה באמצעות חומרים שמונחים על השיניים אלא מבצעים מדידה זו באמצעות סורק דיגיטלי, מתאימים את השיקום ומעצבים אותו במחשב. תהליך זה מאפשר להגיע להתאמה מדויקת מאוד ולתוצאות איכותיות יותר ביחס לשיטות המדידה הקודמות. כמו כן בעזרת הדיגיטל, אנחנו מייצרים את הכתרים במרפאה באמצעות תהליך ייצור מדויק יותר ועם חומרים אסתטיים, טבעיים וטובים יותר. בדרך זו אנחנו מקצרים את זמן הטיפול ומגיעים לתוצאות מדויקות ומותאמות יותר – כך למשל: אם אדם מגיע למרפאה עם שן שבורה, הרי שכבר בעת הטיפול יותקן לו כתר או ציפוי חדש – כלומר הוא מסיים את ההליך תוך מפגש אחד ולא תוך שלושה או ארבעה מפגשים כפי שהיה נהוג בעבר.

טיפולי יישור שיניים מבוצעים היום לרוב (לפחות בקרב המבוגרים) בשיטה השקופה. כלומר באמצעות מערכת קשתיות שקופות, שהמטופל מניח על השיניים בהתאם לשלבי התקדמות הטיפול. היישור השקוף עצמו מגלם את כל היתרונות שיש לעולם המחשוב להציע לתחום רפואת השיניים – ראשית כל המהלך הטיפולי מבוצע באמצעות מחשב, כך שהמטופל יכול לראות ולהתרשם מהתוצאה הסופית עוד בשלב התכנון. בדרך זו ניתן לקדם את תהליך תיאום הציפיות בין הרופא לבין המטופל, לעקוב אחר הטיפול, לדעת מה יהיה בכל שלב ושלב ולאפשר טיפול איכותי, נוח ובריא יותר. אציין בהקשר זה שכלל הטיפול מבוסס על תהליכים דיגיטליים – משלב התכנון, דרך שלב ייצור הקשתיות, ניהול הטיפול וביצוע מעקב ועד לשלב התוצאות הסופיות, כך שניתן להשוותן להדמיה הראשונית. 

בדומה לטיפולי יישור שיניים גם בעולם האסתטיקה אנחנו מעצבים את החיוך באמצעות הדמיות ממוחשבות, ומתכננים את התוצר הסופי באופן ברור ומותאם עוד בשלבים התכנוניים. בשיטה זו אין הפתעות לא נעימות והתוצאה מדויקת, יפה ומתאימה יותר לצורכי ורצון המטופל.

לסיכום, בזכות עולם הדיגיטל אנחנו יכולים לספק טיפול איכותי יותר, שנעשה בזמן קצר יותר ומאפשר להגיע לתוצאות מדויקות ואיכותיות ומשביעות רצון. האמצעים הדיגיטליים מקלים על המטופל במהלך הטיפול, בין הטיפולים ולאחריו. הטיפול מאפשר לשמור על אורח חיים שגרתי, מבלי להיגרר לטיפולים נוספים ומבלי להגיש שוב ושוב למרפאה, שכן שיטת הטיפול החדשנית מונעת את ביצועם של מהלכים מורכבים. הריפוי מהיר יותר, התהליך "שקוף" יותר (המטופל שותף מלא לתהליך ויודע בדיוק מה ייעשה בכל שלב ושלב) והתוצאה ניתנת למדידה ולהשוואה לתכנון הראשוני.

הכותב הוא ד"ר שאדי עבדאללה, מנהל המרכז לרפואת שיניים ואסתטיקת הפה בצפון תל-אביב. המציע טיפולי שיניים מורכבים בטכנולוגיה חדשנית ובמקצועיות ללא פשרות. ד"ר שאדי הוא בוגר לימודי רפואה בעל רישיון ישראלי וכן בוגר לימודי תואר שני ברפואה אסתטית מטעם King’s College שבלונדון, מרפאתו של ד"ר שאדי פועלת משנת 2018 ומציעה מגוון רחב של טיפולים בטכנולוגיה מתקדמת. לרבות השתלות דנטליות, שיקום שיניים על גבי שתלים, ציפויים וכתרים אסתטיים וטיפולים נוספים, אשר מאפשרים לשמור על שיניים בריאות לאורך זמן. המרפאה עובדת עם מיטב המעבדות, ודוגלת בשירות אישי ואיכותי לכל מטופל.

לקביעת תור התקשרו

או השאירו פרטים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​